Що таке стенокардія?

Стенокардія або “грудна жаба” – різкий біль або дискомфорт в області грудей, викликані недостачею кровопостачання в певній ділянці серця. Стенокардія – ведучий симптом ішемічної хвороби серця (ІХС), що розвивається в результаті звуження або закупорки судин серця.

Суб’єктивні відчуття пацієнтів при стенокардії можна описати, як стискає або давить біль за грудиною, часто віддає (іррадіює) в плече, руку, шию чи щелепу.

Як правило, біль триває менше 5 хвилин і проходить після прийому відповідних медикаментів або відпочинку. Разом з тим у різних пацієнтів спостерігалися напади стенокардії, що тривали від 30 секунд до 30 хвилин.

Чим викликані напади стенокардії?

Як уже було відзначено, епізоди різкого болю в серці виявляються у випадках, коли потреби серцевого м’яза в кисні не заповнюють кровотоком. Напади стенокардії виникають після фізичних навантажень, емоційного перенапруження, різкого переохолодження або перегріву організму, після прийому важкої або гострої їжі, вживання алкоголю. У всіх вищевказаних випадках робота серця збільшується, відповідно гостріше відчувається нестача кисню. Виникає больовий ефект.

Чи означають напади стенокардії наближається інфаркт?

В першу чергу, необхідно усвідомити, що напад стенокардії не є інфарктом. Він є результатом лише тимчасового недоліку кисню в працюючому серцевому м’язі.

На відміну від стенокардії, при інфаркті виникають незворотні зміни в тканині серця внаслідок повного припинення кровопостачання цієї ділянки. Грудна біль при інфаркті більш виражена, триває довше і не проходить після відпочинку або прийому нітрогліцерину під язик. При інфаркті також спостерігаються нудота, різка слабкість і пітливість.

Слід пам’ятати, що у випадках, коли епізоди стенокардії стають більш тривалими, зустрічаються частіше і виникають навіть під час відпочинку, ризик розвитку інфаркту досить високий.

Будь-яку біль в грудях можна розцінювати як стенокардію?

Безумовно, ні. Не всякий біль в грудях і навіть не всякий біль в області серця є ознакою стенокардії. Наприклад, якщо біль триває менше 30-40 секунд, проходить після глибокого вдиху, зміни положення або ковтка води, Вам не варто турбуватися з приводу стенокардії.

Як ставиться діагноз стенокардії?

Зазвичай лікар ставить діагноз стенокардії шляхом з’ясування характеру ваших симптомів і обставин їх появи. Для виключення супутніх захворювань проводиться ряд медичних тестів, що включають електрокардіограму (ЕКГ) в стані спокою і після навантаження, стрес-тест, рентген коронарних артерій (ангіограму) і вимірювання тиску.

За допомогою ЕКГ доктор визначає електричні імпульси серця. Ці імпульси показують наявність або відсутність ішемії (недостатнього кровопостачання), зміни з боку серцевого ритму і деякі інші. Для отримання повної картини серцевої діяльності фахівець знімає показання ЕКГ в стані спокою і після виконання фізичних вправ.

Більш комплексний стрес-тест дозволяє оцінити потік крові всередині серцевого м’яза у спокої і при навантаженнях. Використовується невелика кількість радіонукліда (зазвичай талію), який за допомогою мікроін’єкції вводять в вену під час фізичного навантаження. Потім спеціальний прилад дозволяє побачити розподіл талію в різних частинах серцевого м’яза. Відмінності концентрації або відсутність елемента в певному відділі серця дозволяють виявити ділянки неадекватного кровопостачання.

Найбільш точний спосіб виявлення судинних змін – це ангіограма або рентген коронарної артерії. Тонка гнучка трубка (катетер) вводиться в одну з артерій в паховій області або в області передпліччя і далі просувається по системі кровотоку до однієї з двох коронарних (серцевих) артерій. Потім впорскується рентгенконтрастная речовина, за допомогою якої можна спостерігати зміни з боку досліджуваних артерій.

Яке існує лікування стенокардії?

Для успішного лікування стенокардії в першу чергу слід звернути увагу на зниження факторів ризику, що викликають серцево-судинні порушення. До факторів ризику відносяться: підвищений артеріальний тиск, підвищений рівень холестерину в крові, надмірна вага, куріння. Лікар призначить вам необхідні медикаменти для нормалізації тиску, порадить правильну дієту і необхідні фізичні вправи.

Діагностичні та лікувальні втручання проводять лікарі, які пройшли стажування у провідних клініках Європи, Ізраілю і України: Бохонко Олег Ігорович, Мороз Володимир Степанович, Рафалюк Олег Іванович, Сорока Оксана Ярославівна, Кузьмяк Оксана Борисівна.

Advertisements