З чого складається артеріальний тиск?

Потік крові в нашому організмі не схожий на стабільне протягом річки, навпаки, проходячи по системі кровоносних судин, кров, подібно гірському потоку, завихрюється, прискорюючи сповільнюючи плин відповідно до серцевих скорочень.

Кількість ударів серця – приблизно 60-70 в хвилину і може збільшуватися до 120-140 ударів, наприклад, під час занять спортом. Як ви знаєте, серце не скорочується безупинно, а за кожним ударом слідує невеликий період релаксації або відпочинку. Артеріальний тиск в результаті змінюється.

Показники тиску прийнято позначати двома цифрами: 120 на 80 або 120/80. Велика цифра називається систолічним тиском і позначає найвищий тиск крові на стінку судини після серцевого удару. Менша цифра, яка називається діастолічним тиском, позначає тиск крові в період спокою, в перервах між ударами серця. До теперішнього часу серед лікарів немає чіткої думки про те, з яких цифр артеріальний тиск визнається підвищеним. Однак тиск понад 140/90 вважається ознакою гіпертонії.

Як ставиться діагноз гіпертензії?

Діагноз атреріальної гіпертензії звичайно не ставиться тільки після одного вимірювання показників тиску, за винятком тих випадків, коли показники занадто високі, наприклад, понад 170-180 / 105-110. Зазвичай проводять серію вимірів протягом певного періоду часу, щоб повністю підтвердити діагноз. Необхідно також брати до уваги і ті обставини, під час яких проводяться вимірювання артеріального тиску. Як правило, показники тиску збільшуються під впливом стресу, після випитої чашки кави або випаленої цигарки тютюну.

Цікавий факт, що в кабінеті лікаря при вимірі тиску показники можуть бути вище, ніж є насправді. Цей ефект називається “гіпертензією білого халата” і викликаний страхом пацієнта перед захворюванням або перед доктором.

Якщо показники тиску в дорослого не перевищують 140/90 мм. рт. ст., то повторний вимір зазвичай проводять не раніше ніж через рік. У пацієнтів, чий тиск перебуває в межах від 140/90 до 160/100, проводять повторний вимір через невеликий проміжок часу для підтвердження діагнозу. Високий діастолічний тиск, наприклад 110 або 115 мм.рт.ст., свідчить про необхідність негайної терапії.

Advertisements