Артеріальна гіпертензія

Підвищений артеріальний тиск або гіпертонія сьогодні є найбільш поширеним хронічним захворюванням. Загальновідомо, що гіпертонія – лідируючий фактор ризику в розвитку інсультів, інфаркту міокарда, пошкоджень судин, нирок, втрати зору та інших небезпечних захворювань. На щастя, в останні 30-35 років був помітний очевидний прорив в лікуванні цієї хвороби. Кількість смертей від інсультів знизилась на 50%, а смертність від інфарктів впала більш ніж на 40% в порівнянні з попередніми роками. Однак святкувати перемогу над цим захворюванням ще занадто рано. Безліч пацієнтів нехтують профілактикою гіпертонії і здоровим способом життя, чимало людей залишається з невиявленим захворюванням, і кілька мільйонів хворих з діагнозом гіпертонія не отримують адекватного лікування.

Що таке підвищений артеріальний тиск або гіпертонія?

Щоб правильно розуміти, яким чином зниження тиску відіграє важливу роль в профілактиці серцево-судинних захворювань, буде цікаво розглянути деякі фізіологічні аспекти діяльності серцево-судинної системи.

Протяжність судин в нашому організмі становить близько 111 000 кілометрів. З кожним ударом 60-80 грамів збагаченої киснем крові сильним напором потрапляє з шлуночка серця в аорту, найбільшу артерію нашого організму. Судинну систему людського організму можна порівняти з деревом. Аорта – стовбур цього дерева. Вона розгалужується на безліч артерій, які в свою чергу діляться на більш дрібні гілки, звані артеріолами. Вони несуть кров до капілярів – листам дерева. Кровоносні капіляри – це мікроскопічні судини, які постачають киснем і поживними речовинами кожну клітину нашого організму. Після транспортування кисню клітинам кров знову повертається до серця через мережу венозних судин.

Щоб просувати кров по розгалуженій системі артерій і вен, необхідно затратити певну силу або енергію. Сила, яка діє на стінки судин під час струму крові, і є те, що ми називаємо тиском. Безумовно, сила артеріального тиску залежить від роботи серця, але не меншу роль в регуляції тиску грають і артеріоли – дрібні артерії. Вони здатні розслаблятися, якщо необхідно знизити тиск крові, або стискуватися, якщо необхідно підвищити його.

Рівень артеріального тиску у різних людей варіюється і залежить від їх активності. Наприклад, серцю немає необхідності працювати швидко і сильно, коли Ви відпочиваєте. Якщо ж Ви виконуєте фізичну роботу або займаєтеся спортом, потрібні великі обсяги крові для постачання м’язів киснем, і артеріальний тиск починає підвищуватися. В іншій ситуації, наприклад, коли різко підніметеся з горизонтального положення, організм відповість негайним підвищенням тиску, щоб забезпечити стійке постачання мозку киснем. Кровоносні судини ніг і черевної порожнини стискуються, і серце починає битися швидше. Іноді, правда, можлива невелика затримка такої відповіді, і Ви відчуваєте легке запаморочення або слабкість. Особливо часто це відбувається з людьми похилого віку, чиї судинні рефлекси трохи уповільнені.

Деякі люди можуть відчувати “помутніння” в голові або слабкість, якщо довгий час перебувають на ногах. Це пов’язано з тим, що кров накопичується в своєрідних кров’яних депо – венах ніг, і в результаті в мозок надходить недостатня кількість кисню.

Артеріальний тиск регулюється складними нервовими і гормональними механізмами і може значно змінюватися протягом дня. Як правило, тиск нижчий, коли Ви спите і, навпаки, підвищується під час неспання або стресу. Якщо Ви налякані або роздратовані, Ваші наднирники починають виробляти гормон стресу – адреналін. Цей гормон змушує серце битися сильніше і частіше, в результаті чого тиск підвищується і більше крові притікає до м’язів.

Як було з’ясовано, артеріальний тиск зазвичай нижче в період з 1:00 до 5:00 ранку, різко підвищується з 6:00 до 8:00, потім практично не міняється в денний і вечірній час і знижується з 23:00 до 24:00 години. Також тиск варіюється з віком. У дітей нормальні показники тиску можуть становити 70/50, а в осіб старшого віку – більш 120/80.

Advertisements